Porady

Jak najlepiej i najszybciej pozbyć się odpadów po remoncie domu?

Przez remont mieszkania, nawet jeśli nie generalny, przechodzi każdy z nas przynajmniej kilka razy w swoim życiu i zwykle bardziej przypomina nam gehennę niż przygodę pełną wyzwań oraz zmian na lepsze. Remont jest jednak faktem, przed którym w zasadzie nie ma ucieczki i po którym zawsze zostaje nam masa odpadów do zutylizowania. Pytanie jednak, jak to zrobić, żeby było tanio, szybko, kompleksowo oraz bez problemów?

Może by tak do worka?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że gruz jest odpadem, który nie ma prawa znaleźć się w śmietniku z odpadami komunalnymi. Prostym rozwiązaniem jest zakupienie w sklepie budowlanym specjalnych worków na gruz, do których można je spakować oraz zawieźć w konkretne miejsce, wskazane przez gminę (każda gmina posiada wyznaczone miejsce do składowania tego typu odpadów). Jeśli jednak odpadów jest zbyt dużo, trzeba poszukać innego sposobu, gdyż w jednym worku zmieścimy metr sześcienny odpadów.

Przyjmę gruz i ziemię

innym bardzo popularnym i powszechnie stosowanym sposobem jest wywożenie gruzu na przyczepie w miejsca oznaczone takim właśnie napisem. Aby znaleźć takie osoby najlepiej jest po prostu śledzić lokalne ogłoszenia, w których pojawiają się tego typu informacje. Jeśli dopisze nam szczęście, nie będziemy musieli przejmować się także transportem, ponieważ osoba poszukująca gruzu na przykład na podsypanie pod wylewkę zrobi to za nas, w dodatku za darmo.

Wynajmowane kontenery

Jednym z lepszych i stosunkowo niezbyt drogich pomysłów jest wynajęcie specjalnych kontenerów, które są podstawiane pod konkretny adres na kilka dni, podczas których gruz jest do nich składowany. Następnie są one wywożone do miejsca utylizacji. Chociaż takie usługi trzeba zamawiać wcześniej, bo nawet z tygodniowym wyprzedzeniem, to w przypadku generalnych, dużych remontów jest to rozwiązanie zdecydowanie najwygodniejsze, ponieważ nie wymaga od nas żadnych zmartwień związanych z poszukiwaniem odpowiedniego miejsca na ich wywóz.

Pozbywamy się odpadów po generalnym remoncie

Najczęściej generalny remont mieszkania nie jest kwestią, o której postanawiamy z dnia na dzień. Do takich decyzji dojrzewa się czasem nawet bardzo długo, trzeba również dobrze się do takich zmian przygotować. Od czego trzeba jednak zacząć, aby remont nie był dla nas niekończącym się koszmarem?

Przede wszystkim: miej plan

Jeśli zdecydowaliśmy się na zmiany, to przede wszystkim musimy wiedzieć, jakich zmian chcemy dokonać w naszym mieszkaniu, jakie mają być płytki, jakie mają być panele, meble, kolory ścian oraz wszystkie inne dodatki. Zostawianie takich kwestii na później nigdy nie kończy się dobrze. Planowanie pozwala również odpowiednio gospodarować budżetem przeznaczonym na ten konkretny cel. Zaplanować należy również sposób wywozu gruzu oraz innych odpadów, jakie zawsze powstają podczas takich okoliczności.

Odpady, których już nie wykorzystamy

Wszystkie odpady w każdej sytuacji możemy podzielić na takie, które jeszcze w jakiś sposób będzie można wykorzystać oraz takie, które nadają się jedynie do wyrzucenia. We wstępnym etapie powinniśmy przede wszystkim dokonać ich selekcji na jedne oraz drugie. Te, których już nie wykorzystamy, na przykład eternit, tworzywo PVC, rury wykonane z azbestu a także różnego rodzaju wykładziny podłogowe, papa, szkło, ceramika budowlana, najlepiej jest spakować w specjalne, ogromne worki, które następnie trzeba wywieźć we wskazane przez gminę miejsce.

Coś na odzysk

Nigdy jednak wszystkie odpady nie sa jedynie do wyrzucenia, część z nich, na przykład gruz budowlany, zdemontowane meble, cerami, cegły czy złom lub panele, można ponownie wykorzystać, trzeba jednak wiedzieć jak. Nasza rola na szczęście może się jednak ograniczyć do znalezienia odpowiedniego oraz odpowiedzialnego sposobu na ich pozbycie się, jak na przykład zamówienie specjalnego kontenera na gruz, który zostanie najpierw podstawiony pod wskazany adres, a następnie zabrany, a odpady znajdujące się na nim zostaną poddane recyklingowi.